אזרוח בני זוג – אזרחות פורטוגלית

במאמר זה נדון על נושא תהליך האזרוח של בן זוג, קבוצה גדולה של אנשים הנכנסים לתהליך אזרוח פורטוגלי וזאת מתוקף היותם צאצאים למגורשי ספרד שואלים ובצדק מה עם בן/ת זוגם/ן, כאמור , ידוע ומומלץ שאם שני בני הזוג זכאים לאזרחות פורטוגלית מתקף היותם צאצאים למגורשי ספרד הרי שברור כי כדאי מאוד שיתחילו את התהליך בו זמנית ובכך לתת מענה לרצונם להתאזרח ביחד ובכך בא לגואל רצון.

 

אך השאלה המרכזית והחשובה העולה היא מה קורה במקרה שבן הזוג איננו זכאי לאזרחות פורטוגלית ואיננו עומד בקריטריונים של החוק לצאצאי מגורשי ספרד? מה ניתן לעשות על מנת לאזרח אותו גם כן ולא חלילה להשאירו מאחור? 

על כך נדון במאמר זה … נדון כמובן בקריטריונים וגם בפרוצדורה.

הקריטריונים לאזרוח בן זוג

נודה ונתוודה כבר עתה כי תהליך אזרוח של בן זוג שאיננו זכאי לדרכון פורטוגלי הוא תהליך שיכול להיות מורכב ולשם כך מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע מיומן ובעל ניסיון, המכיר את הנפשות הפועלות ואת המנהגים והדרכים להציג את הדברים באור משכנע. 

לתהליך של אזרוח בן זוג קיימים קריטריונים נוקשים יותר וזאת מכיוון שנדרשת בתהליך זה הוכחת זיקה מוחשית  למדינה, זאת כל שכן הוא כפוף להליכי הגירה רגילים של התאזרחות, למעשה כמעט כמו בכל מדינה. 

 • אך שימו לב כי ישנה תפנית מדהימה בהמשך המאמר (:

גורמים לבחינת הזיקה הינם לדוגמא:

 1. הוכחת רצינות הקשר בין בני הזוג- נדרשים מסמכים המעידים על נישואים של שלוש שנים או יותר. המסמכים נדרשים בפורטוגזית מתורגמים באופן רשמי. אם אתם נשואים טריים עם פחות משלוש שנות נישואים, לא רצוי כרגע להתחיל בתהליך. 

 

 1. הוכחת זיקה משפחתית- עמידה בהוכחת הזיקה המשפחתית מקבלת יתרון מובהק כאשר יש גם ילד משותף שהוא אזרח פורטוגלי, ההיגיון ברור ומובהק שכן אם גם בן הזוג הינו אזרח פורטוגלי וגם הילד המשותף הרי שמן הראוי ויש היגיון רב בבקשתו להתאזרח גם כן. 1. ידיעת השפה – ידיעת השפה הפורטוגזית הינה גם יתרון שכן זוהי גם כן הוכחת זיקה למדינה ועל היכולת לחיות בה כאדם מן השורה.

 

 1. מגורים – מגורים משותפים עם בן הזוג בפורטוגל הינו כבר קשר ישיר למדינה אליה בן הזוג מבקש להתאזרח, שהרי הוא מנהל אורח חיים במדינה וגם מתוקף קריטריון הינו מבקש את התאזרחותו. כמובן שיש להוכיח את המגורים על ידי חוזה שכירות או גם בעלות על נכס.

 

 1. עבודה ותחומי עניין – עבודה שבה יש מגעים משותפים עם המדינה או מוסדותיה או עם מקומות עבודה שמיקומן בפורטוגל.

הפרצדורה

המסמכים שיש להצטייד בהם לצורך בקשה מסוג זה:

 • תעודת לידה פורטוגלית של בן הזוג שמכוחו מגישים את הבקשה לאזרוח בן הזוג, אם ישנו צאצא משותף בעל אזרחות פורטוגלית יש להגיש גם את של הצאצא שכן דיברנו על כך שזהו יתרון מובהק לבקשה להתאזרחות.
 • סריקת תעודת זהות של בן הזוג מכוח אזרחותו מגישים את הבקשה לאזרוח בן זוג.
 • צילום דרכון מאומת על ידי נוטריון פורטוגלי או על ידי שגרירות פורטוגל של בן הזוג אשר מגיש את הבקשה לאזרחות.
 • תעודת יושר קונסולרית מתורגמת וחתומה בחותמת אפוסטיל של בן הזוג המבקש אזרחות.
 • תעודת לידה דו לשונית, מתורגמת וחתומה באפוסטיל של בן הזוג שמכוחו מגישים את הבקשה אזרוח בן זוג.
 • תעודת נישואין פורטוגלית (על רישום נישואין בפורטוגל נדון במאמר אחר).
 • אישור תשלום אגרה על סך 250 אירו.
 • טופס בקשה רלוונטי לסעיף החוק אשר מכוחו אנו מבקשים את הבקשה לאזרוח בן הזוג. (מצ"ב הטופס הרלוונטי)
 • את המסמכים יש לשלוח לקונסברטוריה בליסבון ליחידה המטפלת בבקשות לאזרוח בני זוג.

 

לסיכום החלק הזה נאמר כי אכן ישנה אפשרות לאזרח את בן הזוג מכוח אזרחותו של בן זוג אחר שהוא אזרח

שימו לב!!

בקשה להתאזרחות בן זוג מתוקף חוק איחוד משפחות

ביום 10.10.2020 ממשלת פורטוגל אישרה תיקונים לחוק איחוד משפחות אשר מקלים מאוד עם תהליך האזרוח של בן הזוג, ביניהם אושר כי אדם הנשוי לאזרח פורטוגלי מעל ל-6 שנים יכול לבקש בעצמו בקשה להתאזרחות ללא כל צורך בהוכחות זיקה כפי שתוארו כאן לעיל.

ולא רק זאת… התיקון לחוק אף מאפשר למי שנשוי לאזרח פורטוגלי מעל ל-3 שנים ובנוסף גם כי אם ישנו ילד משותף אשר גם הוא בעצמו אזרח להגיש בקשה לאזרחות גם כן ללא צורך בהוכחות הזיקה שהוזכרו כאן.

 

התיקון הזה לחוק איחוד המשפחות בפורטוגל הינו פורץ דרך ולמעשה אכן מקל מאוד על תהליך ההתאזרחות של בן הזוג ועל כן ישנה כדאיות מאוד גדולה להתחיל בתהליך כבר עתה.

 

הפרצדורה

שימו לב, יש להיות מדויק כאן כמו בכל פרוצדורה של הליך התאזרחות וזאת על מנת למנוע עיכובים מיותרים ועלויות מיותרות.

 

אם כן, אלו המסמכים שיש להצטייד בהם:

 • תעודת נישואין- העתק מקורי מסניף הרבנות בו נרשמתם.
 • תעודת יושר מישראל.
 • תעודת לידה דו לשונית של בן הזוג המבקש להתאזרח.
 • שימו לב שבמקרה של שינוי שם אשר בגללו יש הבדל בשם בין תעודת הלידה לבין שאר המסמכים יש להצטייד גם בתעודה המעידה על שינוי שם ממשרד הפנים.
 • כמובן שאת כל המסמכים האלו יש להחתים בחותמת אפוסטיל של משרד הדתות ושל משרד החוץ.
 • יש לצרף תרגום של המסמכים על ידי נוטריון פורטוגלי או על ידי נוטריון ישראלי – במקרה שבחרתם בנוטריון ישראלי יש גם להחתים את התרגום בחותמת אפוסטיל של בית המשפט לצורך אישרו של הנוטריון שנוטריון מן המניין.
 • למלא טופס בקשה רלוונטי לפי החוק לאיחוד משפחות (מצ"ב טופס הבקשה).
 • אימות דרכון של מגיש הבקשה על ידי נוטריון פורטוגלי, גם כאן אם בחרתם בנוטריון ישראלי להחתים באפוסטיל גם את בית המשפט.
 • תעודת לידה פורטוגלית של בן הזוג שמכוחו בן הזוג מבקש להתאזרח, במקרה שיש גם צאצא משותף לבני הזוג יש גם לצרף את תעודת הלידה של הצאצא שהוא אזרח פורטוגלי.
 • אישור על תשלום אגרה על סך של 250 אירו. 
 • את כל המסמכים הללו אתם צריכים לשלוח לקונסרבטוריה בליסבון ליחידה שמטפלת באזרחות בני זוג.

 

אם כן, אנו מבינים שהיום ולאחר תיקון החוק, יותר מתמיד, הכי כדאי להתחיל את תהליך האזרחות הפורטוגלית שלכם כל עוד אתם זכאים, חבל לבזבז זמן, הרי שגם יקיריכם, גם אם הם אינם זכאים לאזרחות הזו הם אינם נשארים מאחור וגם הם יכולים להיות אזרחים פורטוגלים מהשורה ככל אזרח, כל עוד הם עומדים בקריטריונים שהם בהחלט הגיוניים ואפשריים. 

 

לא תמיד זה פשוט לבצע את הדברים לבד אך זה אפשרי.

בכל מקרה, אנחנו כאן לרשותכם ולעזרתכם תמיד, אנו בקיאים בנושא ואזרחנו למעלה ממאות קטינים ובני זוג.
אנו מלווים לאורך כל התהליך מתחילתו ועד סופו- בתחילת כל תהליך תקבלו מנהל תיק לקוחות צמוד אשר ייתן לכם מענה לאורך כל הדרך.

לקבלת הצעת מחיר השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם, או דרך הוואטסאפ בטלפון:

073-3746670

 

קישורים חיצוניים וקבצים להורדה

להורדת טופס הבקשה לאיזרוח בן זוג בפורטוגזית

וידאו