הנפקתם של מסמכים פורטוגלים בשגרירויות פורטוגל ברחבי ברחבי העולם

שאלה שעולה לעיתים אף היא על ידי אזרחים פורטוגלים שכל שבידם הוא תעודת לידה – האם ניתן להנפיק את תעודת הזהות והדרכון לא בפורטוגל ולא בישראל, שאלה זו נשאלת על ידי אנשים אשר מקום תושבותם במדינה מרוחקת מישראל ופורטוגל, או מטיילים בעולם בטיול ארוך, נוודים דיגיטלים וכן כאלו אשר שוהים במדינה אחרת שהיא לא ישראל או פורטוגל וקיבלו זה עתה הודעה על על כך שהם אזרחים פורטוגלים וכי ניתנת להם האפשרות להנפיק כעת תעודת לידה אשר באמצעותה יגשו ויוכלו לבקש תעודת זהות ודרכון.

נסביר כאן עתה את מצב הדברים בעניין הנפקתם של תעודת ודרכון בשגרירויות פורטוגל בעולם.

ראשית, ובצורה הפשוטה ביותר היכנסו למערכת החיפוש באינטרנט של google ובדקו היכן נמצאת השגרירות במדינה בה אתם שוהים כעת ורשמו לפניכם את כתובת המייל ומספר הטלפון שמופיעים לכם.

הדרך הטובה ביותר לדעתינו היא לפנות בתחילת התהליך לשגרירות במייל בו אתם רושמים את שמכם המלא ומהות הפניה , יש לרשום כי הינכם בעלי דרכון ישראלי אך הינכם גם בעלי תעודת לידה מהרשויות הרשמיות בפורטוגל וכי ברצונכם לקבוע עמם תור להנפקת ת.ז ודרכון פורטוגלים דרכם וברצונכם להגיע לשגרירות ולעשות כן.

שימו לב- לא הרבה ביצעו פעולה זו בשגרירויות בעולם ולכן לחלק מהשגרירויות בקשה מסוג זה תהיה דבר חדש עבורם, אך מניסיוננו בחלק מהמדינות הדבר אכן אפשרי, ייתכן ולכל שגרירות נהלים משלה ובקשות משלה לצורך מתן השירות הזה אצליהן, משכך במאמר זה אין כל הבטחה כי תצליחו לבצע זאת בכל שגרירות בעולם.

 

לאחר שרשמתם את המייל מה שיקרה זה שיחזרו אליכם עם דרישותיהם למסמכים הרלוונטיים שאותן תציגו בפגישה שיקבעו לכם בשגרירות, כבר לאחר שעונים לכם כדאי לשאול את כל השאלות הרלוונטיות על מנת שתגיעו מוכנים היטב לפגישה.

כמובן שאם לא ענו לכם אזי שגם כדאי להתקשר אליהם על מנת לברר את הכל.
המסמכים הרלוונטים הינם:

1. דרכון ישראלי.

2. תעודת לידה פורטוגלית

ניתנת להנפקה באינטרנט

3. מסמכים נוספים

בנוסף כמו שהסברנו ייתכן וידרשו מסמכים נוספים כמו אישור תושבות במדינה בה אתם שוהים או אישור כתובת מבעל דירה , חוזה שכירות , רישיון עסק וכיו"ב, כל שגרירות לפי ראות עיניה תבקש את המסמכים הנדרשים.

3. כסף מזומן

לפי המדינה בה אתם שוהים ומנפיקים את תעודת הזהות והדרכון, ממליצים לשאול טרם ההגעה לשגרירות בכמה כסף מדובר על מנת שתכינוהו מראש, יש צורך לשלם אגרה פעמיים- גם בעת הגשת הבקשה לתעודת זהות וגם בעת הבקשה להנפקת דרכון.

בשלב זה שימו לב כי את הפגישה הראשונה בשגרירות יקבעו לכם לצורך הנפקתה של תעודת זהות, כל עוד אין תעודת זהות מונפקת לא יקבעו לכם תור להנפקת דרכון- לכן מומלץ כי רק מי ששוהה בעיר בה הנמצאת השגרירות זמן רב שיעשה זאת מכיוון שאתם לעיר שהיא בדרך כלל עיר הבירה של המדינה ויקח בין 5-12 ימי עסקים עד שינפיקו לכם את תעודת הזהות.

אנו מאמינים כי תינתן לכם האפשרות גם לבצע את הנפקתה של תעודת הזהות באופן דחוף – urgent בעלות נוספת וכך זמן ההנפקה יהיה בערך 4-5 ימי עסקים.

 

ביום בו תגשו לשגרירות בפגישה הראשונה לצורך תעודת זהות תידרשו למלא את פרטיכם בכל מיני טפסים שיגישו לכם, לכו לשם בסבלנות ובחדווה לבצע את מה שיבקשו מכם, כמו כן גם יצלמו אתכם לתעודת הזהות וכן יקחו מכם טביעות אצבע ביומטריות במכונה הביומטרית שלהם.

 

לכו לשם בלבוש הולם ובצורה מכובדת.

 

לאחר שיודיעו לכם כי תעודת הזהות הונפקה תוכלו לקבוע תור להנפקת הדרכון ולאיסוף תעודת הזהות, גם כאן זה יקח מספר ימי עסקים ותצטרכו למלא טפסים כאלו ואחרים , גם לצורך הנפקתו של הדרכון תצטרכו להצטלם ולתת טביעות אצבע במכונה הביומטרית.

 

לאחר שסיימתם את הפגישה השנייה כל שניתן הוא לבוא לאסוף את הדרכון המיוחל ובכך סיימתם את התהליך (: מזל טוב!

 

שימו לב כי בסופה של כל פגישה יביאו לכם מסמך (שהוא או תעודת זהות זמנית או דרכון זמני) שאיתו אתם באים לאסוף את התעודת זהות או הדרכון , שמרו על המסמך הזה מכל משמר שכן בלעדיו לא תוכלו לאסוף את התעודת זהות או הדרכון.
 

וידאו